تبليغاتX
گروه آموزشی ریاضی دوره راهنمایی - طرح درس مقسوم علیه های یک عدد
 

                        بسمه  تعالي                                         

مشخصات كلي

نام درس : رياضي       پايه : اول       دوره : راهنمائي        زمان : 45 دقيقه       نام دبير : محمود محمدي  

 تاريخ : 7/7/87        تعداد دانش آموز : 24 نفر        نام آموزشگاه : سيد الشهداء        جنسيت : پسرانه     مدل كلاس : گروهي                                                                                               صفحه 11  الي 14 

اهداف كلي و رفتاري درس

هدف كلي

شناخت مقسوم عليه هاي يك عدد و شناخت عدد اول

هدفهاي رفتاري

الف ) حيطه شناختي :

 1- مجموعه مقسوم عليه هاي يك عدد را مشخص كنند .

2- عدد اول را تعريف كنند .

 3- عدد اول را از اعداد غير اول تشخيص بدهند .

4- مقسوم عليه هاي اول هر عدد را بتوانند مشخص نمايند .

ب) حيطه عاطفي : با استفاده از بخش پذيري بتوانند مقسوم عليه هاي يك عدد را نوشته و نسبت به تقسيم اعداد اظهار علاقه بنمايند .

ج) حيطه ي رواني – حركتي : مقسوم عليه هاي هر عدد را بتوانند تعيين كنند .

روش يا روش  هاي تدريس

طرح تدريس اعضاي تيم و جدول طرز تلقي .

 

رسانه ها و وسايل كمك آموزشي

تابلو گچ رنگي – كارت – پازل – جورچين

 

تعيين رفتار هاي ورودي فراگيران

الف ) دانش : دانش آموز بفهمد كه بخش پذيري در تعيين مقسوم عليه هاي يك عدد موثر است .

ب) نگرش : دانش آموز مي تواند بفهمد كه اگر در تقسيم باقيمانده صفر شد ، آنگاه مقسوم عليه بخش پذير است .

ج) توانش : دانش آموز مي تواند تقسيم كند و بخش پذيري بودن يا نبودن را بيان كند .

 

فعاليت ها و مقدمات قبل از تدريس

1- نوشتن نام خدا و تاريخ بر روي تابلو .      2- سلام و احوالپرسي و نكته يا حديث اخلاقي و ….

3- دقت در وضع روحي و جسمي فراگيران و شرايط فيزيكي كلاس .

4- حضور و غياب . 5- توجه به مناسبتهاي هفته .   6- بررسي تكاليف و رفع اشكال و …

 

ارزشيابي تشخيصي

1- عدد 72 بر كدام يك از اعداد طبيعي يك رقمي بخش پذير است .

2- از بين كارت ها ، اعدادي را كه بر 5 بخش پذير هستند جدا كنيد .

 

 

 

 

فعاليت مربوط به روشهاي ايجاد انگيزه ( آماده سازي )

با بردن ظروف يك ليتري ، دو ليتري ، نه ليتري ، …… دوازده ليتري  مي خواهيم ببينيم با كدام يك از اين ظروف مي توان يك ظرف 12 ليتري را پر از آب كرد .

زمان

4 دقيقه

ارائه درس جديد

فعاليت مدير يادگيري

فعاليت فراگيران

23 دقيقه

تهيه و ساخت وسايل و ابزار مورد نياز و توزيع بين دانش آموزان .

نظارت بر كيفيت كار تيم .

هدايت و جهت دادن به اهداف تيم .

گروه بندي دانش آموزان با استفاده از پازل .

شماره بندي دانش آموزان .

تهيه و توزيع سئوالات ميان تيم ها .

تنظيم جدل طرز تلقي و رسم آن روي تابلوي كلاس .

دانش آموزان ابتدا به سئوالاتي كه در رابطه با ارزشيابي تشخيصي پرسيده مي شود ، جواب دهند .

پس از تيم بندي شدن و دادن شماره به هر تيم شن هاي مربوط به خود را مرور مي كنند .

بعد از آن افراد به گروههاي خود برگردند و هر نفر مطلب مربوط به خود را براي ديگران بيان تا درس به طور كامل براي تمام افراد گروه بيان شود .

دادن سئوالاتي به وسيله مدير يادگيري به دانش آموزان ، به طوري كه هر دانش آموز به طور انفرادي به سئوالات پاسخ دهد .

بررسي جواب ها توسط اعضاي تيم و رفع اشكال و تكميل جدول طرز تلقي .

 

جمع بندي

و نتيجه گيري

براي اطمينان از تحقيق هدف ما از دانش آموزان مي خواهيم كار در كلاس صفحه ي 13 را حل نموده و ضمن نظارت بر كار آنها اشكالات احتمالي را بر طرف نمائيم .

 

5 دقيقه

ارزشيابي تكويني

از دانش آموزان مي خواهيم كه عددي را مثال بزنيد كه يك مقسوم عليه اول عددي را مثال بزنيد كه دو مقسوم عليه اول ، عددي را مثال بزنيد كه سه مقسوم عليه اول و عددي را مثال بزنيد كه چهار مقسوم عليه اول داشته باشد و مقسوم عليه هاي آن را بنويسند .

4 دقيقه

تعيين تكليف

كار در كلاس ص 15 و ص 16 را در منزل حل نموده و با روش تجزيه مقسوم عليه هاي اول يك عدد را بدست آورند تا براي رسم نمودار مقسوم عليه هاي يك عدد آمادگي پيدا كنند .

3 دقيقه

 

نوشته شده توسط گروه آموزشی در یکشنبه سی ام فروردین 1388 ساعت 14:32 | لینک ثابت |
 
offshore
ماشین حساب

bia2web

* ****